Benieuwd wat de koe allemaal eet per dag? En hoeveel?
Vanaf april tot eind oktober gaan de koeien iedere dag naar buiten, heerlijk languit in het gras en tussendoor haar buikje vol eten met vers gras….
Maar van het verse gras alleen kan ze geen melk geven en daarom krijgt ze nog ander voer.
Het menu van de koe is eigenlijk iedere dag hetzelfde en het bestaat uit:
– 20 kg ingekuilde mais
– 20 kg ingekuild gras
– 5 kg krachtvoer (krijgt de koe tijdens het melken in de melkrobot in porties verdeeld over de dag)
– 2,5 kg luzerne
Luzerne (Medicago sativa) is een 2-3 jarig gewas dat valt onder de vlinderbloemige planten. Het gewas bestaat uit stevige stengels en fijne blaadjes. De plant bloeit paars, blauw of wit. Luzerne kan ongeveer 1 meter hoog worden. Het gewas wordt met een hakselaar gehakseld. Door het hakselen wordt de luzerne klein gemaakt en in de grasdrogerij gedroogd.
Wanneer de koe haar buikje volgegeten heeft, boert ze haar eten weer op en gaat ze herkauwen, het voer wordt dan vermalen in haar mond. Ze heeft kiezen en snijtanden. De kiezen heeft ze om het voer te vermalen, de snijtanden heeft ze om het lange gras of hooi te snijden voordat ze het inslikt.
Het herkauwde voer wordt weer ingeslikt en verder verteerd in de 4 magen van de koe, daarna begint het echt werk, het maken van de melk.
Bij het eten hoort ook drinken en dat is 100 liter per dag.
Als de koe 50 kilo gras en mais eet, 100 liter water drinkt, kan ze ongeveer 25 liter melk maken per dag.